O nás

Náš príbeh sa začal v roku 2015, keď sme sa rozhodli vrátiť tradíciu vinohradníctva a vinárstva do tejto výnimočnej vinohradníckej oblasti. Tento kultový región  plný energie bol známy už v časoch starých Rimanov a Kvádov.    

V stredoveku sa tu vyrábali najušľachtilejšie vína Ostrihomskej arcidiecézy. Chýry o skvelom hroznovom moku sa dostali aj do Prešporku a Viedne, čo tamojší vinári niesli len veľmi ťažko. Dovoz vín z Dolného Pohronia dokonca zakázal svojím nariadením kráľ, pretože ich kvalita výrazne zatienila vína z veľkých miest. 

Jedna z legiend hovorí o tom, že kráľ nariadil, aby sa vína z ostrihomskej oblasti neprevážali na lodiach, ale na kočoch, pretože dúfal, že na nerovnej ceste sa vplyvom natriasania znehodnotia. Kráľovi však jeho zlomyseľný zámer nevyšiel, vo svojich nečestných snahách zlyhal a správy o skvelom víne, ktorého úspech chcel všemožne zastaviť, prenikli ešte ďalej – aj do Nemecka a Poľska.

Tento malebný región sa teraz vďaka nášmu vinárstvu preberá k novému životu. Vinice spoločnosti Világi Winery ohraničujú tri rieky: Dunaj, Ipeľ a Hron. To zabezpečuje tejto oblasti jedinečnú klímu. Na  južných svahoch, zaliatych slnečnými lúčmi,  zreje vinič, o ktorý sa dôkladne staráme.

Výnimočnosť tohto regiónu sa odzrkadľuje aj v našich vínach. Na našich klasických etiketách je vyobrazený Dunaj a jeho ikonické ryby a tiež les s oddychujúcimi muflónmi, ktorý naše vinohrady obklopuje.

Zažite jedinečný pôžitok z každého dúška!

Ako sa vyrábajú naše vína?

Víno s nezameniteľnou chuťou sa vyrába v malej obci Chľaba podľa starých tradícií a na základe najnovších odborných vinárskych poznatkov. Hovorí sa, že  vína z Chľaby sa rodia na láve. Je to vďaka vulkanickej pôde obohatenej o miocénové usadeniny a andezit sopečného pôvodu, ktoré dodávajú vínam úžasnú mineralitu.

Pri výbere odrody sme pamätali na tradičné odrody tohto vinohradníckeho regiónu doplnené o najznámejšie medzinárodné odrody. Našim vínam venujeme osobitnú pozornosť, pri ich výrobe dbáme na každý, aj ten najmenší detail. Hrozno pestujeme organickým spôsobom, pričom sa snažíme zachovať ekosystém prírody. Pri výrobe vína považujeme za dôležité zachovať jedinečnosť odrody vína a nášho terroiru. Sme hrdí na to, že  mineralita a terroirová povaha našich vín reprezentuje  región aj na medzinárodnej úrovni.

Naše vína Terroir Selection nechávame zrieť dlhú dobu v dubových sudoch rôznych veľkostí a typov. Pri výbere sudov dbáme nato, aby použité drevo pochádzalo z Karpatskej kotliny, pretože práve tieto sudy sú našim vínam vlastné.